V posledných rokoch je vo svete cyklistiky rozprúdená debata o tom, či prejsť na bezdušový systém alebo ostať pri klasickom dušovom systéme. Pre niekoho je to možno úplná novinka. Dnes si preto povieme niečo bližšie o jazde bez duší a zhodnotíme si plusy a mínusy.
Plusy:
- Menej defektov – jazdiť aj v tých najťažších podmienkach a nedostať defekt, to je sen snáď každého cyklistu. Je to jednoduché, žiadna duša – žiaden defekt. Jedine, že by ste prerazili plášť, čo je menej pravdepodobné a náročnejšie ako si pichnúť dušu.
- Možnosť fúkať na menšie tlaky – jazdiť bez duší znamená možnosť jazdiť aj na menších tlakoch v plášťoch. To znamená, lepší grip vďaka ktorému budete mať lepšiu kontrolu pri jazde.
- Dlhodobejšie udržanie stáleho tlaku – duša má väčšie póry a rýchlejšie stráca tlak.
Mínusy:
- Cena plášťov – plášte určené na bezdušový systém bývajú drahšie. Sú to plašte s označením TR, TLR, Tubeless a pod.
- Budeš špinavý od mlieka – Mlieko sa dáva do bezdušového plášťa za účelom tesnenia. Každá výmena plášťa je pomerne špinavá, najväčší problém je pri obúvaní duše po prerazení plášťa v teréne. Treba počítať s tým, že pri výmene môže mlieko pod tlakom tiecť či dokonca prskať.
- Zničenie plášťov – plášť, ktorý sa poškodí natoľko že ani mlieko nezamedzí úniku tlaku sa stáva nepoužiteľný (jedine s dušou pre zabezpečenie dojazdu).
- Nová hustilka – na obutie bezdušového plášťa je potrebný kompresor či pumpa s tlakovou nádobou.
Tip Športservisu